Skip to content

486 Neville St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Oct 6, 2023

Property Information

Block197
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description2S-V-CL-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,548
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,200
45%
Improvement Value:$126,100
55%
Total Assessment$228,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,888+0.2%
2024$6,874+1.1%
2023$6,801+3.9%
2022$6,549-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

DeedBook 19327, Page 1903

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

DeedBook 3798, Page 191Recorded7/31/1989

Property Built

Built

Year Built: 1929