Skip to content

496 Neville St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 12, 1996

Property Information

Block197
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class47
Description2SB
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,918
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,400
39%
Improvement Value:$149,700
61%
Total Assessment$246,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,425+0.2%
2024$7,410+1.1%
2023$7,331+0.0%
2022$7,329-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1909