Skip to content

458 Neville St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jan 10, 2020

Property Information

Block203
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,092
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,400
53%
Improvement Value:$87,800
47%
Total Assessment$185,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,587+0.2%
2024$5,576+1.1%
2023$5,517+11.8%
2022$4,935-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000

To:

DeedBook 5313, Page 598

Property Built

Built

Year Built: 1929