Skip to content

526 Groom St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Date
Oct 6, 2022

Property Information

Block203
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,260
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,400
49%
Improvement Value:$100,300
51%
Total Assessment$196,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,934+0.2%
2024$5,923+1.1%
2023$5,860+0.0%
2022$5,858-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1929