Skip to content

530 Groom St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Nov 29, 1999

Property Information

Block203
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,500
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
43%
Improvement Value:$144,200
57%
Total Assessment$252,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,609+0.2%
2024$7,594+1.1%
2023$7,513+0.0%
2022$7,511-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$132,000

From:

To:

Sq Ft1,500DeedBook 4718, Page 217Recorded12/8/1999

Property Built

Built

Year Built: 1929