Skip to content

434 Neville St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 1, 2023

Property Information

Block203
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5SST
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,583
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,400
34%
Improvement Value:$209,900
66%
Total Assessment$320,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,663+0.2%
2024$9,644+1.1%
2023$9,542+0.0%
2022$9,539-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$297,000

From:

To:

Sq Ft2,302DeedBook 6921, Page 70Recorded1/14/2017

Property Built

Built

Year Built: 1929