Skip to content

533 Cornell St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 16, 2022

Property Information

Block203
Lot28
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-V-CL-DG-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,210
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,800
35%
Improvement Value:$181,500
65%
Total Assessment$278,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,396+0.2%
2024$8,380+1.1%
2023$8,291+0.0%
2022$8,288-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,210DeedBook 6957, Page 16Recorded3/28/2017

Property Built

Built

Year Built: 1929