Skip to content

396 Neville St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$249,900
Last Sale Date
Aug 13, 2004

Property Information

Block204
Lot35
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,253
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,600
48%
Improvement Value:$103,300
52%
Total Assessment$199,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,031+0.2%
2024$6,019+1.1%
2023$5,955+0.0%
2022$5,953+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$249,900

From:

To:

Sq Ft1,253DeedBook 5384, Page 316Recorded9/15/2004

Property Sale

Sale
$133,000

From:

To:

DeedBook 4913, Page 7Recorded6/5/2001

Property Sale

Sale
$92,500

From:

To:

DeedBook 4152, Page 554Recorded5/26/1994

Property Built

Built

Year Built: 1929