Skip to content

408 Lawrie St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 8, 2005

Property Information

Block205
Lot29
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF6G
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,600
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,900
43%
Improvement Value:$144,600
57%
Total Assessment$252,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,746+0.2%
2024$6,733-2.5%
2023$6,908+0.0%
2022$6,906-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1929