Skip to content

344 Lawrie St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 2016

Property Information

Block209
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-W-CL-BG-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,700
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,200
29%
Improvement Value:$238,000
71%
Total Assessment$335,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,113+0.2%
2024$10,093+1.1%
2023$9,986+0.0%
2022$9,982-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

DeedBook 5265, Page 573Recorded1/16/2004

Property Built

Built

Year Built: 1972