Skip to content

340 Lawrie St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 2005

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Mar 2, 2006

Property Information

Block209
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-CL-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,748
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,400
36%
Improvement Value:$165,400
64%
Total Assessment$256,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,748+0.2%
2024$7,732+1.1%
2023$7,650+0.0%
2022$7,648-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,748DeedBook 5644, Page 641Recorded3/21/2006

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

SaleMulti
$165,000

From:

To:

DeedBook 5243, Page 753Recorded11/14/2003

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Recorded3/7/2003

Property Sale

SaleMulti
$115,000

From:

To:

DeedBook 4811, Page 761Recorded8/16/2000