Skip to content

495 Johnstone St.

Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 24, 2021

Property Information

Block209
Lot27
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SB
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,720
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,400
37%
Improvement Value:$155,700
63%
Total Assessment$247,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,455+0.2%
2024$7,440+1.1%
2023$7,361+0.0%
2022$7,359-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$247,500

From:

To:

Sq Ft1,720DeedBook 6568, Page 694Recorded5/7/2014

Property Built

Built

Year Built: 1909