Skip to content

335 Neville St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 30, 2007

Property Information

Block209
Lot33
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-A-CL-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,184
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,800
35%
Improvement Value:$162,600
65%
Total Assessment$249,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,524+0.2%
2024$7,509+1.1%
2023$7,430+0.0%
2022$7,427-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft2,184DeedBook 5855, Page 505Recorded8/13/2007

Property Built

Built

Year Built: 1929