Skip to content

363 Sutton St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$83,350
Last Sale Date
Jun 19, 1998

Property Information

Block210
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,166
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,200
56%
Improvement Value:$69,700
44%
Total Assessment$156,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,734+0.2%
2024$4,724+1.1%
2023$4,674+0.0%
2022$4,672-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$83,350

From:

To:

Sq Ft1,166DeedBook 4536, Page 600Recorded9/8/1998

Property Sale

Sale
$68,500

From:

To:

DeedBook 4322, Page 137Recorded5/8/1996

Property Built

Built

Year Built: 1929