Skip to content

635 Hanson Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1934

Last Sale Price
$84,000
Last Sale Date
Feb 25, 1999

Property Information

Block293
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,180
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
55%
Improvement Value:$90,800
45%
Total Assessment$201,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,088+0.2%
2024$6,076+1.1%
2023$6,012+0.0%
2022$6,010-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$84,000

From:

To:

Sq Ft1,180DeedBook 4663, Page 441Recorded3/23/1999

Property Sale

Sale
$84,000

From:

To:

Recorded7/28/1999

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

DeedBook 3889, Page 756Recorded12/10/1990

Property Built

Built

Year Built: 1934