Skip to content

534 Jacques St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1914

Last Sale Price
$371,000
Last Sale Date
Oct 11, 2018

Property Information

Block211
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SB
Dwellings4
ZoningR-25
Sq Footage3,100
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,500
24%
Improvement Value:$287,700
76%
Total Assessment$380,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,471+0.2%
2024$11,448+1.1%
2023$11,326+0.0%
2022$11,322-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$371,000

From:

To:

Sq Ft3,100DeedBook 17332, Page 1229Recorded10/25/2018

Property Sale

Sale
$187,500

From:

To:

DeedBook 5285, Page 453Recorded3/3/2004

Property Built

Built

Year Built: 1914