Skip to content

405 Ogden PlPerth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Dec 7, 2006

Property Information

Block175
Lot58
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class47
Description2S-S-CL-4U
Dwellings4
ZoningR-25
Sq Footage3,130
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,600
25%
Improvement Value:$273,700
75%
Total Assessment$365,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,220+0.2%
2024$9,202+1.1%
2023$9,104+0.0%
2022$9,101-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft3,130DeedBook 5788, Page 171Recorded2/23/2007

Property Sale

Sale
$990,078

From:

To:

Recorded9/1/1999

Property Sale

SaleMulti
$146,000

From:

To:

DeedBook 4695, Page 674Recorded10/7/1999

Property Sale

Sale
$149,100

From:

To:

Recorded10/7/1999

Property Built

Built

Year Built: 1919