Skip to content

495 Penn St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$387,000
Last Sale Date
Oct 28, 2020

Property Information

Block215
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF2U & 1SF1U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,744
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,400
34%
Improvement Value:$176,900
66%
Total Assessment$268,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,095+0.2%
2024$8,079+1.1%
2023$7,993+9.8%
2022$7,278-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$387,000

From:

To:

Sq Ft1,744DeedBook 18130, Page 514Recorded11/16/2020

Property Sale

Sale
$130,450

From:

To:

DeedBook 4905, Page 578Recorded5/14/2001

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 3755, Page 393

Property Built

Built

Year Built: 1929