Skip to content

465 Penn St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Sep 30, 2021

Property Information

Block216
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-CL-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,981
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,400
28%
Improvement Value:$236,400
72%
Total Assessment$327,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,890+0.2%
2024$9,870+35.0%
2023$7,313+0.0%
2022$7,311-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft1,981DeedBook 18678, Page 1083Recorded10/19/2021

Property Built

Built

Year Built: 1929