Skip to content

267 Lawrie St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$43,000
Last Sale Date
Sep 12, 2014

Property Information

Block217
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SCB
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,338
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,400
33%
Improvement Value:$183,000
67%
Total Assessment$274,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,279+0.2%
2024$8,262+1.1%
2023$8,174+0.0%
2022$8,172-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$43,000

From:

To:

Sq Ft2,338DeedBook 17055, Page 1024Recorded1/11/2018

Property Sale

Sale
$152,000

From:

To:

DeedBook 5095, Page 85Recorded9/25/2002

Property Sale

Sale
$129,000

From:

To:

DeedBook 4371, Page 136Recorded11/20/1996

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

DeedBook 4235, Page 417Recorded5/2/1995

Property Built

Built

Year Built: 1929