Skip to content

99 State St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1894

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 9, 2007

Property Information

Block21
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,281
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,100
32%
Improvement Value:$178,100
68%
Total Assessment$260,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,850+0.2%
2024$7,835+1.1%
2023$7,751+0.0%
2022$7,749-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 3719, Page 474

Property Built

Built

Year Built: 1894