Skip to content

183 Brighton Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1901

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 5, 2002

Property Information

Block33
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,088
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
42%
Improvement Value:$128,000
58%
Total Assessment$219,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,607+0.2%
2024$6,594+1.1%
2023$6,524+0.0%
2022$6,522-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

DeedBook 4661, Page 27Recorded7/23/1999

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

DeedBook 3920, Page 940Recorded7/8/1991

Property Built

Built

Year Built: 1901