Skip to content

430 East Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 4, 2000

Property Information

Block223
Lot25
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,986
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,400
32%
Improvement Value:$169,400
68%
Total Assessment$248,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,506+0.2%
2024$7,491+4.6%
2023$7,162+0.0%
2022$7,159-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

DeedBook 4068, Page 557Recorded6/28/1993

Property Built

Built

Year Built: 1890