Skip to content

157 William St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jun 17, 2021

Property Information

Block226
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-V-CL-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,765
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,400
24%
Improvement Value:$244,900
76%
Total Assessment$324,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,784+0.2%
2024$9,765+35.6%
2023$7,203+0.0%
2022$7,201-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,765DeedBook 18508, Page 1598Recorded6/25/2021

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,964DeedBook 6696, Page 125Recorded6/5/2015

Property Built

Built

Year Built: 1919