Skip to content

152 Washington St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 9, 2021

Property Information

Block226
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3S-B-CL-DG-3U
Dwellings3
ZoningR-25
Sq Footage2,580
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,400
27%
Improvement Value:$206,600
73%
Total Assessment$283,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,358+0.2%
2024$7,344+1.1%
2023$7,266+0.0%
2022$7,263-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000

To:

DeedBook 5516, Page 358

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 5312, Page 782Recorded5/3/2004

Property Built

Built

Year Built: 1909