Skip to content

162-164 Washington St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Feb 14, 1992

Property Information

Block226
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SB,3SF, 1R/5A
Dwellings---
ZoningR-25
Sq Footage2,178
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,500
30%
Improvement Value:$347,900
70%
Total Assessment$497,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,554+3.9%
2024$14,977+1.1%
2023$14,818+0.0%
2022$14,813-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft2,178DeedBook 3967, Page 86Recorded3/9/1992

Property Built

Built

Year Built: 1910