Skip to content

131 Kearny Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 10, 2010

Property Information

Block22
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,810
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,400
47%
Improvement Value:$149,600
53%
Total Assessment$281,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,478+0.2%
2024$8,461+1.1%
2023$8,371+0.0%
2022$8,368-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4325, Page 104

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Recorded5/21/1996

Property Built

Built

Year Built: 1909