Skip to content

150 Lewis St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 8, 2022

Property Information

Block19
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,791
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,400
34%
Improvement Value:$118,600
66%
Total Assessment$180,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,431+0.2%
2024$5,420+1.1%
2023$5,362+0.0%
2022$5,360-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$184,900

From:

To:

Sq Ft1,791DeedBook 7042, Page 511Recorded9/18/2017

Property Sale

Sale
$123,000

From:

To:

Sq Ft1,791DeedBook 6611, Page 52Recorded9/11/2014

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

DeedBook 5394, Page 592Recorded10/8/2004

Property Built

Built

Year Built: 1919