Skip to content

133 Kearny Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
Mar 1, 1996

Property Information

Block22
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,797
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,400
34%
Improvement Value:$259,900
66%
Total Assessment$395,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,926+0.2%
2024$11,902+1.1%
2023$11,776+0.0%
2022$11,772-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$128,000

To:

Sq Ft2,797DeedBook 4311, Page 412

Property Sale

Sale
$128,000

From:

To:

Recorded3/20/1996

Property Sale

SaleMulti
$111,549

From:

To:

DeedBook 4223, Page 205Recorded3/3/1995

Property Sale

SaleMulti
$167,000

From:

To:

DeedBook 3851, Page 527Recorded5/3/1990

Property Built

Built

Year Built: 1909