Skip to content

141 Rector St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$161,000
Last Sale Date
May 25, 1999

Property Information

Block25
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class18
Description2SS2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,835
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,600
41%
Improvement Value:$229,600
59%
Total Assessment$389,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,742+0.2%
2024$11,719+1.1%
2023$11,594+0.0%
2022$11,590-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$161,000

From:

To:

Sq Ft2,835DeedBook 4646, Page 682Recorded6/15/1999

Property Built

Built

Year Built: 1909