Skip to content

156 State St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 2023

Property Information

Block22
Lot27
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class47
Description2.5S-V-CL-DG-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,549
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,800
21%
Improvement Value:$341,600
79%
Total Assessment$432,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,275+0.2%
2024$13,248+1.1%
2023$13,108+0.0%
2022$13,103-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,500

To:

DeedBook 3884, Page 677

Property Built

Built

Year Built: 1909