Skip to content

415 High StPerth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 10, 2002

Property Information

Block234
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF6G
Dwellings4
ZoningR-25
Sq Footage3,181
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,800
24%
Improvement Value:$296,900
76%
Total Assessment$390,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,787+0.2%
2024$11,764+1.1%
2023$11,639+0.0%
2022$11,635-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$140,000

From:

To:

DeedBook 4268, Page 550Recorded9/14/1995

Property Built

Built

Year Built: 1909