Skip to content

421 High St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1967

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 22, 2008

Property Information

Block234
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SB3U & 1SS1U
Dwellings3
ZoningR-25
Sq Footage4,208
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,800
18%
Improvement Value:$401,600
82%
Total Assessment$492,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,856+0.2%
2024$14,826+1.1%
2023$14,669+0.0%
2022$14,664-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1967