Skip to content

414 Mechanic St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Apr 23, 2020

Property Information

Block234
Lot28
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,256
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,800
43%
Improvement Value:$100,700
57%
Total Assessment$175,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,295+0.2%
2024$5,284+1.1%
2023$5,228+0.0%
2022$5,226-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft1,256DeedBook 17860, Page 842Recorded4/29/2020

Property Sale

Sale
$120,000

To:

DeedBook 5084, Page 499

Property Built

Built

Year Built: 1909