Skip to content

455 Mechanic St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 31, 2021

Property Information

Block231
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings4
ZoningR-25
Sq Footage3,092
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,200
20%
Improvement Value:$312,700
80%
Total Assessment$390,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,793+0.2%
2024$11,770+1.1%
2023$11,645+0.0%
2022$11,641-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1899