Skip to content

114 Pearl Pl.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1914

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Feb 5, 1999

Property Information

Block247
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningS-2A
Sq Footage1,520
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,100
37%
Improvement Value:$100,400
63%
Total Assessment$158,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,782+0.2%
2024$4,772+1.1%
2023$4,722+0.0%
2022$4,720-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$143,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 4609, Page 318Recorded2/22/1999

Property Built

Built

Year Built: 1914