Skip to content

112 Pearl Pl.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1914

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Feb 5, 1999

Property Information

Block247
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningS-2A
Sq Footage1,520
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,400
37%
Improvement Value:$103,300
63%
Total Assessment$162,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,909+0.2%
2024$4,899+1.1%
2023$4,847+0.0%
2022$4,845-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$143,000

To:

Sq Ft1,520DeedBook 4609, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1914