Skip to content

475 State St/124 WilliamPerth Amboy, NJ 08861

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$1,700,000
Last Sale Date
Apr 8, 2022

Property Information

Block249
Lot26
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB,RETAIL/10AP
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage5,212
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
11%
Improvement Value:$1,025,000
89%
Total Assessment$1,150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,961+40.7%
2024$25,557+1.1%
2023$25,286+0.0%
2022$25,277-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,700,000

From:

To:

DeedBook 18924, Page 299Recorded5/11/2022

Property Sale

Sale
$925,000

From:

To:

DeedBook 6573, Page 812Recorded5/28/2014

Property Built

Built

Year Built: 1890