Skip to content

800 Amboy Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 2004

Last Sale Date
Jul 31, 2018

Property Information

Block377
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCB, RETAIL
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage4,705
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,100
28%
Improvement Value:$461,600
72%
Total Assessment$640,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,035+3.9%
2024$19,291+1.1%
2023$19,086+0.0%
2022$19,080-0.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

SaleMulti
$200,000

From:

To:

DeedBook 5153, Page 145Recorded3/5/2003