Skip to content

99 Dekalb AvePerth Amboy, NJ 08861

Built 1915
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 21, 2017

Property Information

Block231
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SF, 12 APTS
Dwellings---
ZoningR-25
Sq Footage6,468
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,500
13%
Improvement Value:$834,200
87%
Total Assessment$958,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,451+2.0%
2024$28,866+1.1%
2023$28,560+0.0%
2022$28,550+21.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$935,000

From:

To:

DeedBook 6545, Page 219Recorded2/20/2014

Property Sale

SaleMulti
$950,000
DeedBook 5676, Page 121

Property Sale

SaleMulti
$950,000

From:

To:

DeedBook 5676, Page 121Recorded6/5/2006

Property Sale

SaleMulti
$660,000

From:

To:

DeedBook 5598, Page 660Recorded12/16/2005

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 4218, Page 173

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Recorded2/7/1995

Property Built

Built

Year Built: 1915