Skip to content

167 Hall Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1910
Apartment

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jun 26, 2012

Property Information

Block256
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3SB, 6 APTS
Dwellings6
ZoningR-25
Sq Footage4,660
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
26%
Improvement Value:$384,400
74%
Total Assessment$519,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,956+2.0%
2024$15,639+1.1%
2023$15,473+18.1%
2022$13,103-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft4,660DeedBook 6363, Page 464Recorded7/2/2012

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

DeedBook 4622, Page 205Recorded3/31/1999

Property Built

Built

Year Built: 1910