Skip to content

589 Elizabeth St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Feb 20, 2025

Property Information

Block257
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SS
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage996
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,400
52%
Improvement Value:$70,200
48%
Total Assessment$146,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,173+0.2%
2024$4,164+1.1%
2023$4,117+0.0%
2022$4,116-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft996DeedBook 19671, Page 929

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft996DeedBook 19449, Page 1078Recorded5/1/2024

Property Built

Built

Year Built: 1909