Skip to content

601 Elizabeth St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1995

Last Sale Price
$256,000
Last Sale Date
May 26, 2016

Property Information

Block257
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-V-CL-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,180
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,400
27%
Improvement Value:$211,800
73%
Total Assessment$288,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,695+0.2%
2024$8,678+1.1%
2023$8,585+0.0%
2022$8,583-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$256,000

From:

To:

Sq Ft2,180DeedBook 6834, Page 124Recorded6/22/2016

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

DeedBook 5115, Page 279Recorded11/22/2002

Property Sale

Sale
$216,000

From:

To:

DeedBook 4912, Page 49Recorded5/31/2001

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

DeedBook 4472, Page 725Recorded1/16/1998

Property Built

Built

Year Built: 1995