Skip to content

599 Elizabeth St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Mar 5, 2020

Property Information

Block257
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-AL-CL-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,160
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
33%
Improvement Value:$178,500
67%
Total Assessment$266,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,040+0.2%
2024$8,024+1.1%
2023$7,939+3.9%
2022$7,639+0.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,160DeedBook 17813, Page 516Recorded3/12/2020

Property Sale

SaleMulti
$365,000

From:

To:

DeedBook 5803, Page 164Recorded4/4/2007

Property Sale

SaleMulti
$288,400

To:

DeedBook 5276, Page 159

Property Sale

SaleMulti
$170,000

From:

To:

DeedBook 4909, Page 225Recorded5/22/2001

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 3714, Page 932

Property Built

Built

Year Built: 1919