Skip to content

565 Penn St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Apr 4, 2005

Property Information

Block266
Lot22
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,682
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,400
37%
Improvement Value:$157,300
63%
Total Assessment$248,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,503+0.2%
2024$7,488+1.1%
2023$7,409+0.0%
2022$7,406-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,682DeedBook 5478, Page 791Recorded4/13/2005

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

DeedBook 5311, Page 42Recorded4/28/2004

Property Sale

Sale
$107,000

From:

To:

DeedBook 4174, Page 266Recorded8/15/1994

Property Built

Built

Year Built: 1929