Skip to content

295 Neville StPerth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 10, 2016

Property Information

Block215
Lot30
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-A-CL-DG-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,664
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
38%
Improvement Value:$165,000
62%
Total Assessment$268,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,086+0.2%
2024$8,069+1.1%
2023$7,984+9.9%
2022$7,263-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,664DeedBook 6865, Page 868

Property Built

Built

Year Built: 1929