Skip to content

172 Rector St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2019

Property Information

Block26
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,565
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,200
36%
Improvement Value:$224,200
64%
Total Assessment$351,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,602+0.2%
2024$10,581+1.1%
2023$10,468+0.0%
2022$10,465+15.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft2,565DeedBook 17531, Page 239Recorded6/19/2019

Property Built

Built

Year Built: 1909