Skip to content

148 Rector St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1899

Last Sale Date
Jul 31, 2018

Property Information

Block26
Lot30
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,600
53%
Improvement Value:$111,900
47%
Total Assessment$237,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,165+0.2%
2024$7,151+1.1%
2023$7,075+0.0%
2022$7,073-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1899