Skip to content

618 Hommann Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 1, 2016

Property Information

Block287
Lot33
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-A-CC-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,228
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
52%
Improvement Value:$111,300
48%
Total Assessment$234,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,069+0.2%
2024$7,055+1.1%
2023$6,980+0.0%
2022$6,977-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954