Skip to content

490 Brace Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$44,785
Last Sale Date
Oct 25, 1996

Property Information

Block282
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-CB-CC-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,062
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,100
64%
Improvement Value:$62,500
36%
Total Assessment$171,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,177+0.2%
2024$5,167+1.1%
2023$5,112+0.0%
2022$5,110-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$4,478,500

From:

To:

Sq Ft1,062DeedBook 4373, Page 620Recorded12/3/1996

Property Sale

Sale
$82,498

From:

To:

Recorded6/18/1996

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

DeedBook 3980, Page 502Recorded5/26/1992

Property Built

Built

Year Built: 1919